Krawędziowe gięcie blach przebiega przy użyciu hydraulicznej pracy krawędziowej, zaginającej elementy o długości nawet 2500 milimetrów pod naciskiem 80 ton. Używane przez nas krawędziarki CNC zapewniają wysoką precyzję prac oraz ich powtarzalność. Prasy te sterowane są numerycznie, dzięki czemu wyginają blachę po dowolnym kątem. Gięcie dzieli się na trzy etapy:
- gięcie sprężyste,
- gięcie plastyczne,
- dotłaczanie.
Jeśli blacha jest cienka, wówczas można poddać ją obróbce na zimno, grubsze blachy należy najpierw podgrzać. Sprawdź, jak przebiega gięcie krawędziowe i co warto wiedzieć o prasach krawędziowych.
Jak przebiega krawędziowe gięcie blach?
Opiszmy teraz w uproszczeniu, jak wygląda krawędziowe gięcie blach. Zaczynamy od wprowadzenia w program prasy kształtu, jaki chcemy nadać blasze, robiąc to krok po kroku. Jeśli na przykład blacha ma finalnie osiągnąć przekrój „U”, wprowadzamy kolejno trzy elementy (trzy ściany) o konkretnych parametrach. Wprowadzamy również kąty gięcia lub krzywizny. Gdy wszystkie dane są wprowadzone, klikamy w opcję obliczeń. Program pokazuje nam symulację zoptymalizowanego procesu gięcia. Widzimy na ekranie, jakie będą kolejne kroki gięcia elementu. Program pokazuje także, jakie wymiary musi mieć blacha wprowadzona do maszyny, by po jej gięciu otrzymać produkt o przekroju, który wprowadziliśmy w system.
Sam przebieg gięcia można w tym konkretnym przypadku opisać tak: operator wkłada blachę w prasę w takiej pozycji, jaką pokazuje program. Uruchamia maszynę, prasa ściska blachę, następuje pierwsze wygięcie. Odwraca blachę o 180 st. i powtarza ten krok – następuje kolejne wygięcie. Operuje maszyną za pomocą wygodnych przycisków. Warto dodać, że system zapamiętuje wprowadzone dane, po wprowadzeniu w program jednego projektu można go później wielokrotnie wykonać.
Na prasie krawędziowej pracujemy z różnymi metodami gięcia. Około 90% prac związanych z gięciem to gięcie dolne (bottoming) i gięcie powietrzne (air bending). Do tego dochodzi jeszcze gięcie górne (coining).
Jakie rodzaje pras krawędziowych można wyróżnić?
Prasy krawędziowe dzielą się na prasy hydrauliczne, elektryczne i mechaniczne. Prasy hydrauliczne mają siłę nacisku do kilkuset ton i wykorzystywane są do gięcia grubych blach, o długości powyżej kilku metrów, przede wszystkim stalowych oraz aluminiowych. Olej w tego typu prasie doprowadzany jest do stanu wysokiego ciśnienia, dzięki czemu możliwa jest bardzo duża siła nacisku.
Zasada działania elektrycznych pras krawędziowych opiera się na dwóch silnikach, operujących na osiach Y1 i Y2. Prasy te charakteryzują się bardzo dużą precyzją i szybkością, przy czym nie mają tak dużej siły nacisku. Wykorzystywane są najczęściej do seryjnego gięcia małych elementów blaszanych.
Działanie mechanicznej prasy krawędziowej z kolei opiera się na działaniu silnika elektrycznego, wprowadzającego koła zamachowe w ruch obrotowy. Zaletami mechanicznych pras krawędziowych jest: dokładność i precyzja działania oraz niezwykła skuteczność podczas gięcia blach aluminiowych.