Spawanie jest jedną z najpopularniejszych i najtrwalszych metod łączenia stali. Fachowo wykonane gwarantuje trwałe połączenie bez uszczerbku na jakości materiału. Jakie są profesjonalne metody spawania, czym się różnią i do czego można je stosować?
Co to spawanie i czym różnią się jego metody?
Spawanie polega na łączeniu ze sobą metalowych elementów. Wykonuje się je poprzez rozgrzanie spajanego miejsca. Można wykorzystać do tego spoiwo, czyli odpowiedni drut spawalniczy. Można wyróżnić kilka metod spawania. Największą popularnością cieszą się obecnie metody MIG i TIG. Na czym polegają?
Spawanie metodą MIG
Spawanie metodą MIG (Metal Inert Gas) odbywa się w osłonie gazów chemicznie obojętnych, takich jak hel czy argon. Wykorzystuje się w nim drut spawalniczy, który – w wyniku stapiania – miesza się z materiałem łączonym. Powstałe w ten sposób jeziorko spawalnicze krzepnie, tworząc stałe złącze.
Duża popularność tej metody nie jest przypadkowa. Spawanie stali MIG ma kilka kluczowych zalet, takich jak:
- wydajność,
- wysoka jakość spoiny,
- stabilność pracy,
- możliwość pracy w różnych pozycjach.
Stosuje się ją przede wszystkim w pracach montażowych oraz technologicznych.
Spawanie metodą TIG
W metodzie TIG (Tungsten Inert Gas) łuk elektryczny wytwarzany jest natomiast przez nietopliwą elektrodę wolframową, także w osłonie gazu obojętnego. Materiały poddawane spawaniu łączone są poprzez stopienie ich ze sobą. Możliwe jest też utworzenie jeziorka spawalniczego z wykorzystaniem innego materiału. Jej największe zalety to:
- wysoka precyzyjność,
- estetyczne wykończenie,
- możliwość stosowania przy bardzo cienkich materiałach,
- wysoka jakość i brak zanieczyszczeń materiału,
- trwałość łączenia.
Dzięki możliwości spajania materiałów o bardzo niewielkiej grubości, technika TIG przydaje się przede wszystkim tam, gdzie wymagana jest trwałość, ogromna precyzja i estetyka. Łączy rury, blachy i arkusze, nie pozostawiając na nich nieestetycznych śladów łączenia.